Tuesday, January 31, 2012

”Geležis ir sidabras” (Lithuania, 2009)



Režisierius Rolandas Kazlas
Kazlo monospektaklis V. Šimkaus eilėmis. Nuostabus tiesiog. Rimtai! Kad taip būtų išnešęs spektaklis, tai dar man nebuvo... Tokio milžiniško katarsio dar neapturėjau. Iki šiolei galvojau, kad ”Dėdė Vania” geriausias matytas spektaklis, bet matyt Vania turės užleisti vietą šiam šedevrui. Nors aišku Čechovo kūrinys yra kitoks ir jis kitaip geriausias, bet “Geležis ir sidabras“ neabejotinai labiausiai pakylėjęs spektaklis.
Tai tarsi pokalbis su savimi apie save. Vienatvės prisirpusios mintys, mylimų žmonių atsiminimas, bandymai susigrąžinti savastį, savąsias ”biteles” iš minčių avilio. Neabejotinai reiks dar kada nueit. Pakartoti šį nuostabų džiaugsmą.
O po spektaklio mes buvom taip pakylėti, kad su buitiniu draugu po spektaklio vien eilėm kalbėjom, iki pat pirmojo bokalo pabaigos :) Tada vėl grįžom į džiaugsmingą realybę.

Monday, January 30, 2012

”Connections” (UK, 1978, 1994, 1997)



Tikrai puiki dokumentika su James Burke priešakyje. Geriausias buvo pirmas sezonas, nes nuosekliai chronologiškai dėsto mintį nuo kažko pradžios iki kažko pabaigos. Antras sezonas prasčiausias, o trečias kiek geresnis už antrą, nes šiuose dviejuose sezonuose jaunuolis jau šokinėja per laikmečius pirmyn atgal ir sunkoka sekti mintį, kas dėl ko ir kaip. Tenais jau daugiau dėmesio skiriama “kas buvo kieno draugas, patėvis, sūnėnas ar sugėrovas“. Kaip yra sakoma, per penkis rankos paspaudimus visa Žemės žmonija yra pažįstama, taip kad nesunkiai gali surasti ryšius tarp įvairių žmonių ir istorinių situacijų

”Zulu Dawn” (1979)



Director: Douglas Hickox
Šaunus filmas apie zulų karus ir legendinį Isandlwana mūšį, kuriame buvo nugalėta anglų kariuomenė. Pavaizduotas karininkų mąstymas, priešingas vyrų ir moterų požiūris į karą, zulų neįvertinimas na ir žinoma chaotiškas anglų kariuomenei mūšis. Šiaip, anglai per tą mūšį nespėjo šaudyti zulų – jų buvo tiesiog per daug.
Bet... Nors ir laimėjo šį mūšį, zulų kariuomenė irgi pakankamai nukentėjo, tad ilgajam bėgime karą laimėjo anglai.

Tuesday, January 24, 2012

”The Crimean War” (UK, 1997)



Pažiūrėjęs 1968 metų filmuką apie lengvosios kavalerijos ataką nusprendžiau išsamiau pasidomėti apie patį Krymo karą, nes mažai apie jį ką žinau.
O trijų dalių filmas puikiai supažindino su 1853-1856 metais trukusio karo priežastimis ir eiga: Rusai pradėjo karą su Otomanų imperija, gindami slavus, gyvenančius otomanų valdžioje, siekdami didesnės kontrolės tame regione, o Konstantinopolio užėmimas jiems atvertų jūros kelią į platesnius vandenis. To bijodami anglai su prancūzais paskelbė karą rusams ir iškeliavo į karinę kampaniją ties Juodąja jūra.
Otomanai su anglais sustabdė rusų veržimąsi Konstantinopolio link. Tada anglai su prancūzais išsilaipino Kryme, kurio pagrindinis uostas Sevastopolis buvo pagrindinis taikinys. Sėkmingai kareivius guldė ne rusų kulkos, bet ligos (didžioji dalis išmirė dėl ligų). Turėjo keletą kruvinų mūšių Sevastopolio link, kurių žymiausias, žinoma Balaklavos mūšis su garsiąja Lengvosios kavalerijos brigados ataka, po kurios praktiškai išnyko anglų kariuomenės pasididžiavimas – lengvoji kavalerija. Beje, būtent šiame mūšyje atsirado posakis “Thin Red Line“ – dvi anglų pėstininkų linijos šlovingai laikėsi prieš rusų kavalerijos ataką, kai jiems į pagalbą atskubėjo anglų sunkioji kavalerija.
Žodžiu, Sevastopolio užimt greituoju būdu nepavyko, tad šio miesto apgultis truko metus. Taip ilgai užtruko, nes rusų tiekimo liniją atkirto tik po gero pusmečio. Galų gale užėmę uostą jį visiškai sunaikino, kad rusai neturėtų dokų, neturėtų savo laivyno ir nekeltų grėsmės anglų laivynui.
Karas pasižymėjo karininkų impotencija, daugybe karinių klaidų. Matyt visuose karuose tai atsiskleidžia, nes klaidos kaina kare būna didžiulė.
Beje, dar buvo pora laivyno mūšių Baltijos jūroje. Abu juos sėkmingiausiai laimėjo anglai, sutriuškindami rusų laivyną ir išdidžiai prisišvartavę prie Pyterio erzino carą. Karo metu pirmą sykį karybos istorijoje buvo fotografuojama – atsirado karo korespondentai. Pirmą sykį buvo panaudoti geležinkeliai, telegrafas. Anglų kariuomenėje gerokai patobulėjo karo lauko ligoninės sąlygos.
Karo rezultatai? Britai išėjo iškelta galva, nes išliko neginčijama jūrinė valstybė. Turėdama stiprų, nenugalimą laivyną galėjo plėsti savo imperiją. Prancūzijos imperija su Napoleonu III vėl grįžo į politinį elitą, pademonstravę savo sausumos kariuomenės galią. Rusai neteko teisių į Dunojaus žiotis, prarado savo karinį laivyną bei gavo suprasti, kad be stiprios pramonės ir geležinkelių niek gero nebus. Blogiausiai tai Otomanų imperijai. Nors techniškai ji su sąjungininkais laimėjo karą, praradusi 200 000 gyvybių, bet faktiškai neteko didelės teritorijos Balkanų pusiasalyje, nes ilgainiui pradėjo Balkanų tautos kurtis savo valstybes.

”The Charge of the Light Brigade” (UK, 1968)



Director: Tony Richardson

Įstabusis filmas apie dar įstabesnį 1854 metų lengvosios kavalerijos brigados puolimą “Mirties slėniu“ šalia Balaklavos.
Filme vaizduojami pagrindinių šios savižudiškos atakos dalyvių gyvenimai. Karininkų tarpusavio neapykanta, kareivių muštravimas, mokymasis joti žirgais, nuobaudos išplakimu. Galų gale išplaukimas į Krymą. Nuostoliai dėl ligų krante, kruvinas mūšis tiesa Alma upe ir, žinoma, garsioji lengvosios kavalerijos ataka, trukusi 7 minutes, kai kavalerija jojo tiesiai į rusų artilerijos pozicijas. Iš 660 kavalerijos vienetų 280 žuvo arba buvo sužeisti. Tačiau žirgų žuvo nepalyginamai daugiau – 340.
Teisingas filmas apie pragaištingą kampaniją.

”My Week with Marilyn” (UK, 2011)



Director: Simon Curtis

Smagus filmukas apie Marilyn Monroe savaitės meilės nuotykį. Aktorė atvyksta pas anglus filmuoti vieną filmą, kurio režisierių baisiai siutina Marilyn būdas. Jo režisieriaus trečiasis padėjėjas, turintis atlikti įvairiausius smulkius darbelius, pamažu vis dažniau sukontaktuoja su Marilyn.
Jaunuolis spėjo dar prieš tai susukti galvą mergiotei, dirbančiai su filmo kostiumais. Žodžiu, sudaužytų širdžių buvo.
Filmą kine žiūrėjau – retas apsilankymas tokioj įstaigoj.

”Good Morning Vietnam” (1987)



Director: Barry Levinson

Puiki komedija. Tikrai Robin Williams šedevras. Puikus filmas puikiam komikui.
Pati Vietnamo karo pradžia, paprastiems kareiviams yra skirta radijo stotis, kuria perduodama svarbiausia cenzūruojama informacija. Norėdami kažko naujo prasimanyti, pakviečia komiką vesti rytinės laidos. Šis savavališkai pradeda naudoti šiuolaikinę muziką radijuje, visiem klausytojam jo komizmas velniškai patinka, tik ne atsakingąjį už radiją.
Dar laisvalaikiu įsimyli komikas jauną vietnamietę, su kurios broliu pradeda aktyviau bendrauti ir kartu vesti anglų kalbos pamokas. Galų gale paaiškėja, kad tas vietnamietis priklauso Vietkongui.

”Led Zeppelin: The Origin of the Species” (UK, 2006)



Dokumentika apie pirmuosius Led Zeppelin gyvavimo metus. Kaip jaunuoliai pradėjo savo muzikinę karjerą ir kaip galų gale susibūrė į šlovingąją grupę. Pirmieji albumai, susilaukę milžiniškos sėkmės.

” Wo hu cang long”/”Crouching Tiger, Hidden Dragon” (Taiwan, 2000)



Director: Ang Lee

Kovinis kinų filmas. Oskarų laimėjęs, tad nusprendžiau pažiūrėt. Labai komiškas dėl skraidančių žmonių. Neįtikėtini triukai, kurių nesugebėtų atlikti net ir geriausios nindzės.
Nužudomas vienos mergiotės mokytojas. Toji turi kietą kardą, kurį paskui kažkas bando pavogti. Kardo gaudynės, piktojo mokytojo mokinė. Dar daugiau nuostolių ir dar daugiau medžioklės...
Ir romantizmo pametėjo į filmą. Žodžiu, nebloga komedija.

Academy Awards:
Best Foreign Language Film
Best Art Direction Tim Yip
Best Original Score Tan Dun
Best Cinematography Peter Pau

”The Thin Red Line” (1998)



Director: Terrence Malick

Filmas apie WW2 1942 Guadalcanal operaciją. Kai pamažu amerikiečiai pradėjo atsiiminėti salas iš japonų.
Daug teisingos filosofijos išsakyta. Kuo labai patiko filmas, kad jis nėra užpildytas tik milžinišku žiaurumu, kraujo klanais, kautynėmis. Daug vietos yra skiriama kareivio išgyvenimams, mintims, filosofiniams pamąstymams.
Ir kodėl žmonos įsimyli kitus, kai vyrai kariauja? Kai meilė artimam žmogui palaiko jų ryžtą išgyventi? Kita vertus, patys vyrai kalti, kad sukelia karus, kuriuos lengvai atima gyvybes kitiems, negalėdami gimdyti jie nesupranta kokia yra didžiulė gyvybės kaina.

Wednesday, January 11, 2012

”We Were Soldiers” (2002)



Director: Randall Wallace
Filmas apie Vietnamo karą. 1965, amerikiečiai įsitraukia į karą. Pulkas gauna karinę užduotį užimti vieną kalvą. Nuostolių patiria daugybę, nes vietnamiečių gerokai daugiau už jų. Sunkiai, bet atsilaiko. Žmonos viena po kitos gauna laiškus apie žuvusius vyrus.
Labai juokingi bombų sprogimai, kuriems vizualizuoti pasitelkta daugybė benzino.

”The Dreamers” (UK, France, 2003)



Director: Bernardo Bertolucci
Žiūrėjom su švogeriu, bedegustuodami vieną naktelę. Visai nieko filmukas. Jaunuolis studentas anglas Paryžiui susipažįsta su pora jaunuolių, broliu ir sese, bohemiško gyvenimo mėgėjų. Seksualinės fantazijos, norai ir laisvė. Vertėtų jį pažiūrėt dar kartelį, nes per alkoholio prizmę detalių nelabai atsimenu.

”Merry Christmas Mr. Lawrence” (UK, Japan, 1983)



Director: Nagisa Ôshima
Filmas apie belaisvių stovyklą Japonijos teritorijoje per WW2.
Keistoka, kad britų karininkui davė atsakingų užduočių – prižiūrėti savo tautiečius kalinius. Įdomybių pasakojama apie priešininkų skirtingą suvokimą pareigos.
Na, įsimintina tuo, kad šiame filme vaidina David Bowie

” Der rote Baron”/”The Red Baron” (Germany, 2008)



Director: Nikolai Müllerschön
Filams apie WW1 laikų patį geriausią asą. Baigusį savo karjerą su 80 numuštų lėktuvų. Baigusį tragiškai. Bemedžiojant dar vieną auką, jis buvo pats numuštas. Jaunuolį priešai palaidojo su visiška karine pagarba.
O filmas toks dviprasmiškas. Per daug pacifistinis, nes realybėj Manfred von Richthofen nebuvo toks pacifistas, kas “svarbiausia būtų numušti priešų lėktuvą, o ne pilotą“. Meilės istorija su slauge išgalvota. Kaip ir susitikimas niekieno žemėj su prancūzų lakūnu, kurio gyvybę buvo prieš tai išgelbėjęs. Kaip ir pirmoji scena, kai Raudonasis Baronas numeta vainiką ant priešų aso karsto.
Norėjosi, kad akcentuotų, jog jis į lakūnus perėjo iš kavalerijos. Bet šiaip, pusiau neblogas filmas.

Monday, January 2, 2012

”Operatsiya Y i drugiye priklyucheniya Shurika”/”Operation Y & Other Shurik's Adventures” (USSR, 1965)



Director: Leonid Gaidai
Sovietinė komedijos klasika. Galų gale pasižiūrėjau su angliškais titrais. Smagu sužinoti, iš kur atsirado mėgiami posakiai. O filmas susideda iš dviejų dalių – statybų, kur studentas (Šurikas) su nuteistuoju turi kartu darbuotis, ir egzamino laikymo, kur tas pats Šurikas intensyviai ruošiasi egzaminui ir su miarga susipažįsta.

”Apocalypse Now” (1979)



Director: Francis Ford Coppola
Coppolo filmas apie Vietnamo karą su Marlon Brando priešakyje. Na, čia epinis filmas. Daugiau kažko ir negaliu pridurti.
Karo filmų klasika. Vien ko verta scena, kai skambant Wagnerio “Ride of the Valkyries“, vyksta malūnsparnių ataka. Taip pat puikiausiai tinka filmo pradžiai ir pabaigai kultinis The Doors “The End“.
Ilgokas filmas (202 minutės) ir vietomis netgi prailgsta, bet savo trukmės šis filmas vertas.
O pasakojama apie operaciją, kurios metu kapitonas gauna užduotį nužudyti vieną generolą, kuris infiltravosi į priešų stovyjlą ir perėjo į jų pusę. Taigi, kapitonas su naujokais vyksta giliai į Vietnamo ir Kambodžos teoritorijas medžioti išdaviką. Labai geras ir teisingas buvo pokalbis su prancūzais apie namų suvokimą, apie karą Vietname, apie prancūzų padėtį Kombodžoje ir t.t.
Kultiniui filmui kultinė rekomendacija.

Sunday, January 1, 2012

”Soy Cuba”/“I am Cuba“ (USSR, 1964)



Director: Mikhail Kalatozov
Kinematografijos šedevras! Filmas, sulaukęs pripažinimo tik po 30 metų, nes sovietams jis pasirodė per daug meniškas, o amerikonams per daug komunistinis.
O pasakojama apie Kubos revoliuciją. Iš keleto dalių sudarytas filmas. Pavaizduojama Kuba amerikiečių turistų žvilgsniu, vergovė plantacijoje ir žmonių kova už laisvę, karo propagandos poveikis.
Komunistinių idėjų tikrai yra, bet jos nebado akių. Filmas tikrai meniškai sukurtas, o dėl filmavimo ir kadravimo jis rašomas į kino vadovėlius. Smagu atpažinti vietas, kuriose teko apsilankyti.

”Ironclad” (2011)



Director: Jonathan English
Viduramžiai, 1215 metai, Anglijoje didikai pasirašo chartiją (realiai laikoma parlamento įkūrimu). O pačioje Anglijoje vyksta pilietinis karas, karalius Jonas Bežemis kovoja už savo žemes ir garbę. Tamplierių riteriai užsidaro strategiškai svarbioje Rochester pilyje, kurią ketina užimti karalius.
Bet čia istorijos atitikimas baigiasi. Filmas pilnas kruvinų scenų, pilies šturmas įspūdingai pavaizduotas. Bet sprogimai, kurie sukurti panaudojant benziną, atrodo labai juokingai.

”The Motorcycle Diaries” (Argentina, 2004)



Director: Walter Salles
Puikusis filmas apie garsųjį Che Guevarą. Antrą kartą pažiūrėjau šį filmą. Po kelerių metų pertraukos.
Tik šį kartą buvo neeilinis žiūrėjimas – sukviečiau draugų filmo vakarui su vynu, sūriu ir romu. Smagiai praleidom kubietišką vakarą.
O pats filmas kalba apie Che ir jo draugo Alberto Granado kelionę po Pietų Ameriką. Būtent šioje kelionėje pradėjo formuotis Che pasaulėžiūra (vizija apie vieningąją Peitų Ameriką), ryškėti jo charakteris.

Georges Bizet ”Carmen” (1875, France)



Dar kartelį aplankyta ši puiki opera. Pirmojo apsilankymo apžvalga čia. Šį kartą su buitiniu draugu. Smagiausia operos dalis buvo stebėti jo kančias stebint spektaklį :D
Vėl buvo smagu išgirsti Vyšniauską ir Jovitą Vaškevičiūtę.