Sunday, April 6, 2014

2014 kovo mėnesio filmų derlius

Kovas buvo neįtikėtinai turtingas žiūrėtų filmų. Na, 31 diena mėnesį. Tad kaupės kaupės ir prisikaupė – 19 filmų.
Kuo aš labai didžiuojuosi savimi, kad prisikaupiau ir pažiūrėjau Kenneth Branagh šedevrą "Hamlet" (1996). Kitaip neapsiverčia liežuvis jo vadinti. 4 valandos Šekspyro tragedijos ekranizacijos. Na, peržiūrėjau per du vakarus. Vis tik sunkoka išsėdėti 4 valandas vienu ypu. Tikrai puiki ekranizacija.
Taip pat pažiūrėti du naujausi Batmano filmai: "The Dark Knight" (2008) ir "The Dark Knight Rises" (2012). Pirmąjį norėjau jam tik pasirodžius pažiūrėt, bet palaukė jis keletą metų savo eilės. Per tuos kelis metus ir antras išėjo. Kokybiški holiduviniai veiksmo filmai. Dar vienas trileris - "American Gangster" (2007). Ilgas (2 valandos 40 min), bet įdomus. Gera istorija, paremta tikrais faktais, geri aktoriai (Denzel Washington, Russell Crowe). Dar vienas trileris - "Arbitrage" (2012). Vėlgi, maloniai praleistas laikas, truputėlį įtampėlės filme, Richard Gere vaidina turtuolį, sukėlusį avariją, per kurią žuvo jo meilužė. Prisivirė košės, tad ir srebia.
Vasario mėnesį buvo pradėta žiūrėti Richard Linklater trilogija. Kovą pažiūrėjom dvi paskutines šios trilogijos dalis: "Before Sunset" (2004) ir "Before Midnight" (2013). Kaip jau buvau minėjęs, filmai sukurti su 9 metų pertraukomis, vaidina tie patys aktoriai tuos pačius veikėjus. Taip tarpusavio veikėjų pokalbiai pritraukia tavo dėmesį, kad... vau. Puiki trilogija.
Karinių filmų parade puikuojasi naujasis holiduvinis šedevras "300: Rise of an Empire" (2014). Tas pats antrasis graikų-persų karas, per kurį Leonidas su 300 spartiečių tris dienas atlaikė besiveržiančią armiją. O šiame filme veiksmas vyksta atėniečių laivyne, pagrindinis filmo mūšis – Salamio mūšis, kuriame graikai įvilioję didesnį persų laivyną į sąsiaurį juos nugalėjo. Persams vadovauja admirolė moteris. Tikras istorinis faktas (Artemisia ne pagrindinė admirolė, bet vadovavo 25 persų laivams). "Private Peaceful" (2012) – Pirmojo Pasaulinio karo problematika, du broliukai kare ir tarpusavio kova už švarią sąžinę. "Good Morning, Vietnam" (1987) – gal ne tiek karinis filmas, kiek gera komedija, nes teoriškai Vietnamo karo sūkury veiksmas vyksta, bet ne fronto linijoj – puikus komikas Robin Williams čia vaidina radijo vedėją. Antrą kartą pažiūrėtas filmas. Labai maloniai.
Na ką, einam prie Oskarų laureatų. "Life of Pi" (2012) – 4 oskarai - fantastiški vaizdai, fantastiška kelionė, paliekanti susižavėjimą ir kartu paliekanti dvejonę, ar tikėti tokia kelione. Taip pat pažiūrėti keli filmai nominuoti šiemet geriausio filmo nominacijomis. "Dallas Buyers Club" (2013), 3 oskarai (du už geriausius vyriškus vaidmenis) – gera istorija apie AIDS sergantį jaunuolį, slapta pardavinėjantį vaistus nuo AIDS, kurių medicina negali leisti naudoti, nes neatlikti jų patikimumo tyrimai. O juk AIDS sergantiesiems vaistų reikia NOW. "12 Years a Slave" (2013), 3 oskarai (geriausias filmas, geriausia antraeilė aktorė, geriausias adaptuotas scenarijus) – puiki vergovės istorija, remta tikrais faktais. Turbūt tai ir yra pagrindinis filmo arkliukas, amerikonams vergovės tematika amžinai bus svarbi. "Nebraska" (2013), oskarų nelaimėjo, bet turėjo 6 nominacijas – įdomus filmas. Toks gana lėtas, apie beprasmišką kelionę: per kurią šeima susižino daug apie save.
Prisimenant iš vasario mėnesio įrašo režisierių Wes Anderson, pažiūrėti dar du jo filmai: ”The Grand Budapest Hotel” (2014) – fantastiška komedija, įtraukiantis siužetas, superinis filmas, ir "Fantastic Mr. Fox" (2009) –animacija šnekama apie žmogiškąsias problemas. Gal be nuotaikos jį žiūrėjau, tad paliko vidutiniškai gerą įspūdį. Šiaip, savitas ir įdomus filmas, turintis komiškumo, gero šarmo, būdingo būtent šiam režisieriui.
Dar verta paminėti prancūzišką filmą "Elles" (2011). Kuriame Juliette Binoche puikiai vaidina žurnalistę, bendraujančią ir rašančią apie prostitucija užsiimančias jaunas merginas. ”Kino pavasario” programos "Class Enemy" (2013) – slovėnų filmas. Teigiamą įspūdį paliko. Iš jo nieko kažko nesitikėjom eidami žiūrėt, bet paliko apie save atmintį. Emocinės moksleivių problemos, mokytojų ir mokinių bendravimas...

Saturday, April 5, 2014

2014 vasario mėnesio filmų derlius

Vasaris nebuvo labai derlingas filmų. Kita vertus, 11 filmų per trumpiausią metų mėnesį yra nemažai. Vasarį 5 paros buvo praleisto Paryžiuje, tad atmetus kelionės dienas ir laiką, skirtą tvarkyti kelionines nuotraukas, gaunam po filmą dviem dienoms. Sakyčiau, tai yra pakankamai didelis kiekis.
Visus filmus noriu paminėti, nes nebuvo nė vieno, kurį žiūrėdamas nuobodžiavau, ar dėl kurio galėčiau sakyti, kad veltui praleidau laiką. Vienas iš tokių yra Lars von Trier gamybos "Manderlay" (2005). Tai antrasis jo trilogijos apie Ameriką filmas. Pirmasis – ”Dogville” – su Nicole Kidman, tikrai sukrėtė. Tiesa, trečiasis filmas taip ir nepasirodė. ”Manderlay” vaizduojamas laikas po pirmojo filmo ir kalbama apie vergovės problematiką Pietinėse valstijose. Nicole nebevaidina, bet tai nereiškia, kad filmas prastas. Kuo man labiausiai įstringa šis šedevras, kaip ir pirmasis filmas, - veiksmas vyksta minimalistinėje scenoje, kur namų sienos, gatvės yra schematiškai nupieštos ant grindų ir pastatytos tik pačios pagrindinės dekoracijos. Veikėjų emocijų neužgožia vaizdiniai, objektai. Puikus režisierius.
Minėjau, kad su drauge svečiavausi Paryžiuje. Prieš šią kelionę nusprendėm vėl pasižiūrėti nuostabųjį prancūzišką filmą ”Amélie” (2001). Prancūziškai mielas filmas iki pat širdies gelmių. Audrey Tautou yra puiki aktorė, tad mielai pažiūrėjom dar vieną filmą su ja - "Dirty Pretty Things" (2002). Galima sakyti tai kriminalinė drama – emigrantų gyvenimai Prancūzijoje, be paso, be leidimo gyventi Prancūzijoje, slepiant savo praeitį, tiek saugant save, tiek ir saugant mylimų žmonių jausmus.
Dar vienas puikus prancūziškas filmas - "Before Sunrise” (1995). Vėlgi trilogija. Apie ją kalbėsiu dar kovo mėnesio apžvalgoje, tad tiesiog užsiminsiu, kad Pažiūrėjom pirmąjį puikios trilogijos filmą. Richard Linklater trilogijos, kurios filmai buvo išleisti kas 9 metus, kurioje pagrindinių veikėjų pokalbiais, nuotykiais puikiai perteikiami jausmai, emocijos.
Dar vienas režisierius - Wes Anderson ra vertas paminėti dėl "Moonrise Kingdom" (2012) filmo. Gal tiksliau yra sakyti, kad šiuo filmu jis (asmeniškai man) atkreipė į save dėmesį, o ir kiti filmai dar labiau sustiprino savito, įdomaus režisieriaus įvaizdį. Gražiai nufilmuotas, gražiai pastatytas apie paauglių jausmus mažai gyvenamoje saloje, kurioje buvo įrengta skautų stovykla vaikams. Beje, čia vaidina ir Bruce Willis. Palikęs tikrai teigiamą įspūdį.
Naujausi filmai taip pat sulaukė dėmesio. "Gravity" (2013) – tikrai vertas Oskarų už specialiuosius efektus. Šiame filme, pasak kolegos fiziko, tikrai nebuvo pažeisti fizikiniai dėsniai. Vienoj vietoj buvo pasilenkta su fizika, bet, ačiū Dievui, ten pagrindinė herojė sapnavo. Žvaigždžių komanda (Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris) puikiai atliko savo darbą. Puikūs vaizdai, realistiškas kosmoso epopėjos scenarijus.
Dar vienas naujausias filmas - "Metallica Through the Never" (2013). Šaunus yvo garso ”Metallica” koncertas su nedideliu scenarijumi. Garsas puikus, žinomiausios dainos (gal ir nuobodoka) ir net nežinau, ar reikėjo to scenarijaus. Kalbant apie muzikinius filmus, reikia paminėti, kad pažiūrėjau dar du ”The Bealtes” filmus: ”Help!" (1965) ir "Magical Mystery Tour" (1967). Muzika tai gera, bet bitlai mokėjo kurti muziką, o ne filmus statyti. Dar vienas susijęs su literatūra, bet ne su muzika – anglų statybos "Onegin" (1999). Jūs ką norit sakykit, bet man Oneginas asocijuojasi su Čaikovskio opera, patingai su fantastiška Lenskio arija. Kalbant apie filmą, anglai gerai susitvarkė su rusų klasika.

Dar vienas su muzika susijęs - "9 Songs" (2004). Antrą kartą žiūrėtas. Na, čia labai erotinis filmas, bet tikrai puiki muzika skamba. Jei išmestų visas erotines/pornografines scenas, tikrai mielai ir dar kartą jį pažiūrėčiau.