Friday, March 29, 2013

”Lawless” (2012)

Director: John Hillcoat
Filmas pagal biblijinį principą: ”akis už akį, dantis už dantį”. Prohibicijos laikai, o trys broliukai suka alkoholio verslą Amerikėj. Verda samanę ir ją pardavinėja. Aišku yra ir miargų, aišku yra ir šaudynių, gražuolių mašinų ir t.t.
Geras senovinio veiksmo filmas.

”Now Is Good” (UK, 2012)

Director: Ol Parker
Mergiotė serga leukemija ir prieš mirtį stengiasi išpildyti savo norų sąrašą. Gražus, kiek liūdnokas (bet nėra labai liūdnas, nes žinai, kaip baigsis), netgi romantiškas filmas

”The Great Dictator” (1940)

Director: Charles Chaplin
Čia nuostabus filmas. Čiaplinas, juodai baltas, bet šnekus. Nacių diktatūros parodija. Gal visas filmas ir kiek lėkštokas, bet už tat paskutinė Čiaplino kalba yra pritrenkianti ir užmušanti, ir dar visokia kitokia.
Atkreipiu (sau) dėmesį, kad filmas sukurtas vykstant WW2.

”Prince of Persia: The Sands of Time” (2010)

Director: Mike Newell
Holiduvinis gražių vaizdų filmas su pasakų elementais. Nors turbūt reikėtų sakyti ne su pasakų, o su kompiuterinių žaidimų elementais. Epizodais jis priminė ”Assasin's Creed”. O bet tačiau juk šitas filmas ir sukurtas pagal to paties pavadinimo žaidimą.

Wednesday, March 13, 2013

„Skyfall“ (UK, USA, 2012)

Director: Sam Mendes
Super duper James Bond filmas. Tikras, holiduvinis, bondinis. Kadangi nebūtina čia ieškoti gilios filosofijos, milžiniškų prasmių (nors buvo puiki saugumo vadovės kalba vyriausybėje), tad jis yra puikiai sukaltas veiksmo filmas.

Academy Awards:
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song – Adele, Paul Epworth. For the song "Skyfall"
 Best Achievement in Sound Editing - Per Hallberg, Karen Baker Landers, Tied with Paul N.J. Ottosson for Zero Dark Thirty (2012).

“The Artist” (France, Belgium, USA, 2011)

Director: Michel Hazanavicius
Šitam filmui puikiausiai tinka posakis “geriausia nauja - tai seniai pamiršta sena”. Juodai baltas nebylus kinas. Siužetas kalba būtent apie tuos laikus, kai kino pasaulį sudrebino garso atsiradimas. Tad šio filmo herojus – nebyliojo kino žvaigždė, tapusi nereikalinga, atsiradus garsiniam kinui. Na, gal dar pridurkim, kad nepanorėjo pats keistis ir pereii į garso pasaulį. Graži, išraiškinga mergiotė vaidina. Tikrai nuostabių mimikų privaidino.
Tikrai tikrai gražu. Vertas oskarų, kuriuos jis gavo.
Academy Awards:
Best Achievement in Costume Design - Mark Bridges 
 Best Achievement in Directing - Michel Hazanavicius
 Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score - Ludovic Bource 
 Best Motion Picture of the Year - Thomas Langmann
 Best Performance by an Actor in a Leading Role - Jean Dujardin

„Napoleon and Josephine: A Love Story“ (USA, France, 1987)

Trijų dalių vaidybinis filmas apie Napoleoną ir jo gyvenimo meilę. Pirmą sykį turėjau progos pasidomėti apie asmeninį Napoleono gyvenimą. Truputį kitaip įsivaizdavau priežastis, dėl ko jis išsiskyrė su Josephine. Šiaip, gana tiksliai bėga istoriniais įvykiais, kartais paaštrinami vieni ar kiti istoriniai epizodai, bet kadangi tai dėl kinematografinės įtaigos, tai atleistina.
Žodžiu, teigiamai užskaitau filmą.

„The Civil War“ (1990)


Liuks dokumentinių laidų ciklas apie kruviniausią JAV karą. Kadangi tais laikais (1861-1865) apie filmavimo techniką nė pasvajot negalėjai, bet fotografija jau žengė savo pirmuosius žingsnius, tai pagrindiniai vaizdiniai šaltiniai buvo nuotraukos. O karo stovyklose daug buvo įsikūrę fotografijų namelių. Žodžiu, šiuose filmuose rodoma daug to meto nuotraukų, taip pat šių dienų nuotraukų iš mūsio vietų, istorikų komentarų. Netrumpas ciklas – gal 11 valandų, tad džiaugiuosi galų gale gan išsamiai susipažinęs su JAV civiliniu karu, nes iki šiolei apie jį mažai žinojau.

“Inglourious Basterds” (USA, Germany, 2009)


Director: Quentin Tarantino
Čia filmų filmas, pagal visas Tarantino tradicijas. Kita vertus, nor sir siužetas sukarpytas keliomis linijomis, kurios galų gale persipina, bet nėra chronologinio šokinėjimo, kaip per Kill Bill arba Pulp Fition.
WW2 laikai, Prancūzijos kaimelis, žydaitė valdo kino teatrą, kuriame netikėtai bus organizuojama nacių propagandinio filmo premjera. Labai kietą personažą Pittas vaidina – juodaodžio akcentas, o dar kai pradeda demonstruoti savo italų kalbos žinias…
Academy Awards:
Best Performance by an Actor in a Supporting Role - Christoph Waltz

”Planet Earth” (UK, Germany, Canada, Japan, USA, 2006)

Nuostabi, nuostabi, nuostabi dokumentika apie gamtą. Aukštos kokybės vaizdas, nuostabūs vaizdai, neįtikėtini kadrai, kuriuos norint nufilmuoti reikėjo nežmoniškų pastangų. Puikiai priderinta muzika... Žodžiu, galima girti filmą iki begalybės, bet geriau pažiūrėti patiems. Ne veltui jis imdb yra įvertintas kaip geriausias serialas.

”Funny Games” (USA, France, UK, Austria, Germany, Italy, 2007)

Director: Michael Haneke
Nu... nuožmus filmas. Bet teisingas filmas. Antrą kartą nežiūrėčiau, bet sukurtas tikrai puikiai. Puikiai perteiktos emocijos šeimos, pakliuvusios į psichopatų žudikų pinkles. Tarsi prasidėjęs nuo paprasto buitinio pokalbio, bet nardinantis veikėjus vis į didesnę ir didesnę neviltį, be vilčių išsigelbėti.
Na, juk Haneke moka žaisti ir perteikti veikėjų emocijas.

”Anna and the King” (1999)

Director: Andy Tennant
Gražus romantinis filmas apie Tolimuosius Rytus – veiksmas vyksta 19 amžiaus Siame (dabartiniame Tailande). Anglų kalbos mokytoja atvyksta mokyti Siamo karaliaus šeimynos kalbėti angliškai. Vakarietiška britų ponia elgiasi neadekvačiai Siamo etikos normoms. Žodžiu, ji yra tarsi atvykusi iš kosmoso. Bendravimas su karaliumi keičia tiek jos, tiek karaliaus mąstymą.
Šaunus filmas apie vakarų ir rytų kultūrų susidūrimą. Na ir žinoma apie meilę.

Saturday, March 2, 2013

”Gettysburg” (2011)

Director: Adrian Moat
Puikus, puikus, puikus dokumentinis filmas apie kruviniausią ir patį pagrindinį JAV pilietinio karo mūšį.
Išsamiai išpasakojama trijų dienų istorija (1863 liepos 1-3), nulėmusi Šiaurės momentumo perėmimą visame kare. Lygiagrečiai mūšio istorijai pasakojami 8 kareivių likimai.
Kareivių narsa pribloškianti. Generolai pridarė klaidų (ypač Lee), dažniausiai dėl situacijos nežinojimo (žvalgybos trūkumo), tačiau paprasti kareiviai pavydėtinai narsiai vykdė generolų įsakymus. Pvz., paskutinę dieną vykusi Pickett ataka buvo absoliučiai beprasmiška, patys kareiviai žinojo, kad tai savižudybė (atakuoti priešininkų pozicijas, apsaugotas artilerijos pabūklų, esančių už pusantro kilometro lygumos). Po šios atakos generolas Lee pasakė: “It’s all my fault, my boys.“.
Kita vertus, pilietinio karo metu daugiau kareivių mirdavo karo lauko ligoninėse nei pačiame mūšyje. Kitaip tariant, sužeidimas dažnai reikšdavo mirtį.

”Till det som är vackert”/”Beloved” (Sweden, 2009)

Director: Lisa Langseth
Fantastiškai nuostabus filmas.
Mergiotė, neturinti muzikinio išsilavinimo, įsimyli Mozarto muziką ir visą gyvenimo džiaugsmą randa jo muzikoje. Įsidarbina filharmonijoje, užmezga romaną su vyriausiuoju dirigentu, bet paskui pamažu tvirtas pagrindas ima slysti iš po kojų. O kadangi ji emociškai yra jautri, galima laukti fejerverkų.
Vien dėl muzikos verta žiūrėti šitą filmą. Dar pridėkim, kad vaidina graži mergiotė ir kad skandinaviškos problemos nėra perdėm skandinaviškos, tai iš viso fantastiškas filmas pasidaro.

Johann Strauss II ”Die Fledermaus” (1874, Austro-Hungarian Empire)

Operetė. Ir tuo viskas pasakyta. T.y., esu priešiškas šiam žanrui. Nuobodu, nes sukurta publikos linksminimui. Jokių ryškių dramatinių arijų. Dar daugiau, lietuviškas pastatymas tikrai vertas kontraversiškų nuomonių. Aktorių pokalbiai (tarp dainavimų) persmelki šiuolaikinių juokų, šiuolaikinio slengo. Galbūt tai nėra blogai, tačiau man nepriimtina.
Na, yra ir teigiamų pusių. Spektaklio metu grojo Geniušų duetas – buvo fantastika, skambėjo matadoro arija iš Karmen ir kitų operų. Tačiau bendrai žvelgiant – geriau nelyginti su operos žanru, nes tai ne ta klasė.

”Ice Age: Continental Drift” (2012)

Directors: Steve Martino, Mike Thurmeier
Nuobodžiai nuobodus filmas. Visiškai nuvylė. Per daug paaugliškas, per daug lėkštas, per daug nutolęs nuo savo pirmtakų.
Žodžiu, laiko švaistymas.

”Sin City” (2005)

Directors: Frank Miller, Robert Rodriguez, Quentin Tarantino
Filmas iš kelių epizodų. Pilnas garsių aktorių, tačiau įdomus visai ne dėl to. Taip, žiaurumų daug, tačiau nespalvotame fone, kai kurias detales nudažant tam tikromis spalvomis, žiaurumas pateikia kitokias istorijas.
Ko gero įdomus ir vertingas filmas dėl savo spalvinių aspektų. Ar tai būtų žalios akys, ar raudona/geltonas kraujas, ar raudonos lūpos. Tada ir pagalvoji: “Ką tu galėtum paaukoti už savo įsitikinimus?“